Regulamin Organizacyjny Żłobka Miejskiego w Pułtusku
Postanowienia ogólne
§ 1
Regulamin Organizacyjny Żłobka określa jego strukturę organizacyjną i szczegółowy zakres działań.
§ 2
Żłobek działa na podstawie:
1. Ustawa z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 ( Dz. U. Nr 45, poz. 235)
2. Ustawa o pracownikach samorządowych z dnia 21 listopada 2008 r. ( Dz. U. z dnia 18 grudnia 2008 r. z późn. zm. )
3. Kodeks Pracy ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. (Dz. U. 1974 nr 24 poz. 141 z późn. zm. )
4. Uchwała Nr XIV/83/2011 Rady Miejskiej w Pułtusku z dnia 30 czerwca 2011 w sprawie utworzenia Żłobka Miejskiego w Pułtusku (z póź. zm.)
5. Uchwała Nr XIV/84/2011 Rady Miejskiej w Pułtusku z dnia 30 czerwca 2011 w sprawie zasad ustalania opłat za korzystanie z opieki w żłobkach prowadzonych przez Gminę Pułtusk.
§ 3
Siedziba Żłobka Miejskiego mieści się w Pułtusku ul. Rafała Krajewskiego 3B
§ 4
Żłobek Miejski w Pułtusku obejmuje swym działaniem teren Gminy Pułtusk.
§ 5
Żłobek powołany jest do sprawowania opieki nad dziećmi zdrowymi w wieku od ukończenia 20 tygodnia życia do ukończenia roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 3 rok życia lub w przypadku gdy niemożliwe lub utrudnione jest objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym – 4 rok życia. W przypadku, gdy dziecko, które ukończyło 3 rok życia umieszczone jest w żłobku, rodzice zobowiązani są złożyć oświadczenie o przeszkodach w objęciu dziecka wychowaniem przedszkolnym.
§ 6
Żłobek Miejski w Pułtusku w ramach opieki nad dziećmi o których mowa w § 5 realizuje funkcje: opiekuńczą, wychowawczą oraz edukacyjną.
§ 7
Żłobek dysponuje 100 miejscami. Rekrutację dzieci do żłobka na kolejny rok przeprowadza Dyrektor na podstawie regulaminu rekrutacji ( w kwietniu każdego roku kalendarzowego). Wyniki rekrutacji podawane są do wiadomości na tablicy ogłoszeń w żłobku niezwłocznie po posiedzeniu komisji. Ponadto zapisy do żłobka odbywają się przez cały rok, przyjęcia natomiast w miarę wystąpienia wolnych miejsc. Przy przyjęciu dziecka do żłobka rodzice podpisują umowę na okres od 1 września br. do 31 sierpnia kolejnego roku.
§ 8
Żłobek jest czynny przez cały rok z wyjątkiem jednomiesięcznej przerwy wakacyjnej w lipcu. Żłobek jest czynny w godzinach 630-1630 od poniedziałku do piątku. Dzieci przyjmowane są do żłobka w godz. 630-830. W szczególnie uzasadnionych przypadkach wymiar opieki może być wydłużony za dodatkową opłatą ustaloną przez organ założycielski. W dniach przypadających między świętami (np. poniedziałek przed świętem wypadającym we wtorek lub piątek po święcie wypadającym w czwartek) żłobek pełni dyżur w łączonych grupach. Opiekunowie zbierają od rodziców deklaracje o obecności dzieci w tych dniach, w przypadku niskiej frekwencji zadeklarowanej przez rodziców (poniżej 10% liczby wszystkich przyjętych dzieci w danym roku) dyrektor zastrzega sobie prawo zamknięcia placówki ze względów ekonomicznych.
§ 9
Na pełen koszt utrzymania dziecka w Żłobku składają się: opłata stała i opłata za wyżywienie ustalone przez organ założycielski. Stawkę za dzienne wyżywienie określa Dyrektor zarządzeniem. Rodzice zobowiązani są wnosić opłaty za dany miesiąc z góry do 10 dnia danego miesiąca. Opiekunowie prowadzą rejestry obecności dzieci w grupach, które ostatniego dnia roboczego danego miesiąca przekazują do godziny 11-ej intendentowi. W przypadku nie przewidzianej nieobecności dziecka dopuszcza się możliwości poinformowania o tym administracji żłobka telefonicznie w dniu nieobecności do godziny 830 brak takiej informacji skutkuje zaprowiantowaniem dziecka na dany dzień. Rejestry obecności stanowią podstawę naliczania opłaty za wyżywienie. Stawki wyżywienia za dni nieobecności dziecka są odejmowane w kolejnym miesiącu, opłata stała nie podlega zwrotowi.
§ 10
W godzinach 630-800 i godz. 1530-1630 grupy są łączone. Rodzice przekazują dziecko opiekunce nie wchodząc na salę. W przypadku jakichkolwiek uzasadnionych wątpliwości co do stanu zdrowia dziecka opiekunka ma prawo żądać od rodziców aktualnego zaświadczenia od lekarza o stanie zdrowia dziecka. Opiekun oddaje dziecko rodzicom lub osobie pisemnie upoważnionej do jego odbioru.
§ 11
Szczegółową organizację dnia pracy Żłobka ustala Dyrektor w ramowym rozkładzie dnia (załącznik nr 1) uwzględniając wymagania zdrowotne rozwoju dzieci, świadczenia pielęgnacyjne oraz żywieniowe.
§ 12
Nadzór nad działalnością Żłobka sprawuje Burmistrz Miasta Pułtuska.
Cele, zadania i zasady funkcjonowania żłobka
§ 13
Celem działania Żłobka jest zapewnienie opieki w warunkach umożliwiających rozwój psychiczny i fizyczny dzieci właściwy dla ich wieku.
§ 14
Do podstawowych zadań Żłobka należy:
-
Zapewnienie dziecku opieki w warunkach bytowych zbliżonych do warunków domowych;
-
Zagwarantowanie dziecku właściwej opieki pielęgnacyjnej oraz edukacyjnej poprzez:
- tworzenie warunków do wielozmysłowego poznawania siebie i otaczającego świata;
- stworzenie warunków do rozwijania samodzielności w zakresie podstawowych czynności samoobsługowych oraz dążenia do osiągania celów;
- wspieranie aktywności dziecka wyrażanej poprzez różne formy ekspresji plastycznej, muzycznej, ruchowej;
- uwzględnianie indywidualnych potrzeb dziecka, pobudzanie jego ciekawości, wrażliwości oraz umacnianie wiary we własne siły i możliwość osiągnięcia sukcesu;
- tworzenie okazji do prezentowania swoich osiągnięć;
- zapewnienie bezpieczeństwa psychicznego i fizycznego.
§ 15
Sposób realizacji celów i zadań:
- Żłobek zapewnia opiekę i wspomaganie rozwoju w przyjaznym, bezpiecznym i zdrowym środowisku;
- zadania programowe realizuje wykwalifikowana kadra poprzez organizowanie zabaw ukierunkowujących rozwój dziecka zgodnie z jego wrodzonym potencjałem i możliwościami rozwojowymi w atmosferze pełnej akceptacji i bezpieczeństwa;
- Żłobek wobec rodziny pełni funkcję doradczą i wspierającą działania pielęgnacyjne, wychowawcze i edukacyjne;
- w żłobku nie przewiduje się dokonywania jakichkolwiek zabiegów lekarskich ani podawania farmaceutyków poza lekami stosowanymi w leczeniu chorób przewlekłych, których występowanie nie uniemożliwia korzystania przez dziecko z opieki w żłobku. Konieczność podawania w/w leków w żłobku musi być zlecona na piśmie przez lekarza;
- w sytuacji pogorszenia się stanu zdrowia dziecka dyrektor lub osoba odpowiedzialna za dziecko informuje rodziców o jego stanie, a rodzice są zobowiązani do niezwłocznego odebrania dziecka ze żłobka;
- w sytuacjach nagłych wzywa się pogotowie z równoczesnym poinformowaniem rodziców;
- obowiązek przyprowadzania i odbierania dziecka ze żłobka ciąży na rodzicach/prawnych opiekunach. Rodzice / prawni opiekunowie przyjmują odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odbieranego ze żłobka przez upoważnioną przez nich osobę;
- Żłobek organizuje dobrowolne ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Kosztem ubezpieczenia obciążani są rodzice.
§ 16
-
Do żłobka może być przyjęta taka liczba dzieci, która gwarantuje dzieciom właściwą opiekę oraz pełne bezpieczeństwo w żłobku i w czasie zajęć prowadzonych poza nim, z zachowaniem wymagań określonych ustawą i przepisami wykonawczymi do ustawy.
-
W Żłobku funkcjonuje pięć grup, w których przebywają dzieci zbliżone wiekowo. W ciągu roku istnieje możliwość przeniesienia dziecka z jednej grupy do drugiej. Dopuszcza się możliwość łączenia grup dla celów organizacyjnych.
Organizacja działalności Żłobka
§ 17
1. Strukturę organizacji placówki określa schemat organizacyjny stanowiący załącznik nr 2 do niniejszego Regulaminu.
2. Czas pracy żłobka oraz organizację pracy poszczególnych komórek organizacyjnych Żłobka określa w drodze zarządzenia dyrektor Żłobka.
§ 18
Żłobek zapewnia ochronę danych osobowych związanych z wykonywanymi zadaniami.
Prawa i obowiązki dzieci i rodziców korzystających z opieki Żłobka
§ 19
-
Warunki pobytu w Żłobku zapewniają dzieciom bezpieczeństwo, ochronę przed przemocą, poszanowanie ich godności osobistej oraz życzliwe i podmiotowe traktowanie.
-
Dzieci w Żłobku mają prawo wynikające z praw dziecka, a w szczególności do:
a. korzystania ze świadczeń opiekuńczych, wychowawczych, edukacyjnych realizowanych, zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy, dostępnymi metodami i środkami, zasadami etyki zawodowej oraz ze szczególną starannością;
b. właściwego zorganizowania procesu opiekuńczo – wychowawczo – dydaktycznego zgodnie z zasadami higieny pracy umysłowej;
c. prawidłowego zaspakajania potrzeb żywieniowych;
d. zaspakajania potrzeb emocjonalnych i ruchowych.
-
Rodzice/opiekunowie prawni dziecka, korzystającego z opieki Żłobka mają prawo do:
a. pełnej i rzetelnej informacji na temat realizacji planu zajęć w grupach;
b. pełnej i rzetelnej informacji na temat rozwoju psychofizycznego dziecka;
c. wnoszenia skarg i wniosków oraz zastrzeżeń w zakresie wykonywania zadań przez Żłobek.
-
Rodzice/opiekunowie prawni dziecka, korzystającego z opieki Żłobka mają obowiązek:
a. dostarczyć zaświadczenie lekarskie o braku przeciwskazań do korzystania z usług żłobka;
b. przyprowadzać do żłobka zdrowe dziecko;
c. na żądanie opiekunki dostarczyć aktualne zaświadczenie o stanie zdrowia dziecka;
d. uiszczać opłaty za żłobek w terminie określonym w umowie;
e. poinformować o nieprzewidzianej nieobecności dziecka administrację żłobka do godziny 830 w dniu nieobecności;
f. dostarczyć zaświadczenie lekarskie potwierdzające stosowanie diety jeśli taka jest wymagana. Zaświadczenie powinno zawierać określenie jednostki chorobowej oraz wykaz produktów wskazanych i przeciw wskazanych do opracowania właściwej diety.
-
Skargi i wnioski oraz zastrzeżenia, można składać w formie ustnej i pisemnej bezpośrednio do dyrektora Żłobka
Personel żłobka
§ 20
-
Dyrektora Żłobka zatrudnia Burmistrz, pracowników Żłobka – Dyrektor na podstawie umów o pracę.
-
Zadania i obowiązki dyrektora Żłobka określa Ustawa z dnia 4 luty 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 ( Dz.U. Nr 45, poz. 235) wraz z odrębnymi przepisami.
-
W Żłobku Miejskim w Pułtusku personel zatrudniony jest zgodnie ze schematem organizacyjnym.
-
Dyrektor określa zakres obowiązków i uprawnień zatrudnianych pracowników.
-
Pracownicy Żłobka zatrudnieni są na terenie całej placówki z możliwością przesunięcia między grupami w miarę potrzeb i kompetencji.
Gospodarka finansowa
§ 21
Dyrektor Żłobka odpowiada za opracowanie rocznych planów finansowych Żłobka oraz prawidłową gospodarkę finansowo – księgową, a szczególności za:
- prawidłowe opracowanie rocznego planu finansowego;
- gospodarowanie środkami finansowymi zgodnie z zasadami celowości
- i gospodarności;
- dokonywanie wydatków w ramach obowiązującego planu finansowego;
- terminowe rozliczenie za pomocą stosowanych dokumentów środków otrzymanych
- z budżetu;
- Dyrektor ponosi pełną odpowiedzialność za prawidłowe, rzetelne, celowe, oszczędne i efektywne gospodarowanie powierzonym mu w zarząd mieniem Żłobka.
Postanowienia końcowe.
§ 22
Regulamin obowiązuje w równym stopniu wszystkich członków społeczności żłobkowej – dzieci, rodziców i pracowników.
§ 23
Regulamin wchodzi w życie z dniem 1 września 2019 r.
- Informację wprowawdził(a) do BIP: Aksamit Adam
- Data udostępnienia w BIP: 2022-06-08 19:06:21
- Informacja zaktualizowana przez: Aksamit Adam
- Data ostatniej aktualizacji: 2022-06-20 12:34:17
- Liczba odsłon: 868
- Historia dokumentu: